Genel Nakliye ve Stoklama Bilgisi

Teknopanel levhalarının doğrudan ve sürekli olarak temas ettiği yüzey sıcaklığının 75 C°'yi aşması durumunda kullanılması tavsiye edilmez. Yüksek ısılara maruz kalma durumunda, yumuşama ve takibinde geri dönüşümü olmayan boyut değişikliği ve mekanik mukavemetinde zayıflamalar gözlenebilir.

Taşıma ve depolama sırasında geniş kayış ile deforme olmayacak şekilde bağlanarak veya sabitlenerek, levhaların gönyesinde sapma oluşumuna yol açacak noktasal yük etkilerine maruz bırakılmamalıdır.

Levhaların uzun süre ambalajlarından çıkarılmış halde depolanması veya uygulandığı yerde uzun süre açıkta kalmaları gerekiyorsa üzerlerinin açık renk örtü ile kaplanması yeterli koruma sağlayacaktır. Depolama sırasında koyu renk örtüler gibi. altında yüksek sıcaklık oluşturabilecek ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Teknopan levhalar her ne kadar küçük alev kaynaklarından alev almayı engelleyecek yangın önleyici madde içermelerine rağmen; yanıcı maddelerden uzak, temiz ve düz bir satıhta üzerinde yatay olarak depolanmalıdır.

Yapı malzemeleri ile uyumlu olarak kullanılabilen Teknopan levhalar solvent bazlı ahşap kaplama, kömür katranı, aerosol ve türevleri vs. boya inceltici solvent ve aseton, etil asetat, petrol toulen ve beyazlatıcı özleri içeren maddeler gibi genel solventlerle doğrudan temastan kaçınılmalıdır. Aksi durumda malzemenin yumuşaması, büzülmesi, hatta çözünmesi ve sonuçta tüm performansının yitirilmesi durumu ile karşı karşıya kalınır.